Skive IK Nyheder SIK Business Support Kontakt

Nyhed Tilbage

SKIVE IK SKRIVER MED TALENTFULD MIDTSTOPPER Skrevet d. 28/07 2025

Foto: Chili Tagmose Jensen

Skive IK har skrevet en kontrakt med 19-årige Malthe Bøndergaard. Efter at have trænet med førsteholdet i et par uger har den unge midtstopper skrevet under på en ét-årig aftale med SIK.

Malthe Bøndergaard startede karrieren i Holmsland GU og tog herefter til Ringkøbing IF. Dernæst blev han en del af FC Midtjyllands akademi, hvor han spillede fra U14-U19. Her var han også anfører som både U15- og U17-spille. Herefter blev han i 2023 hentet til Esbjerg fBs akademi og skiftede til Kolding IF den efterfølgende sommer. 

Bøndergaard har også en fortid på diverse ungdomslandshold, hvor han ligeledes har haft anførerrollen. 

Direktør glæder sig over den nye tilgang;

- Vi er superglade for at have lavet en aftale med Malthe Bøndergaard. Malthe har været et stort talent gennem alle ungdomsårene, og sågar været anfører for U-landsholdene. Vi har set ham an i 14 dage, og dermed alle tre træningskampe, og vi er ret sikre på, at han har det, der skal til for at tag det næste skridt. Velkommen til Malthe!”

Bøndergaard selv glæder sig til at blive en fast del af Skive IK;

- Det der tiltrak mig ved Skive var, at det er en ung trup. Der er en fed energi i omklædningsrummet og mange spillere, der gerne vil ud og bevise sig selv. Jeg er et sted i min karriere, hvor jeg har brug for at spille og få erfaring, og derfor er SIK det rigtige skridt for mig.

- Personligt er mit mål at spille mig til en fast plads og få minutter i benene. Derudover vil jeg gerne sørge for, at vi sammen kan vinde en masse kampe i den kommende sæson. Jeg vil gerne bidrage med en masse til holdet, og jeg glæder mig til at spille for holdet og ikke mindst på Hancock Arena foran fansene.